Dr. Connie Belciug
Director Executiv
Connie Belciug conduce echipa CERI cu obiectivitate și claritate. Pasiunea sa pentru protejarea copilăriei provine din propria experiență de copilărie, în care a crescut în Republica Moldova, în Europa de Est. Acum, ea aduce un amestec unic de pasiune, compasiune și strategie în calitate de director executiv.
Cum a început:
Connie deține o diplomă de licență în limbi străine și vorbește româna, rusa, franceza și germana. În 2008, s-a întors la școală pentru a urma o diplomă de absolvire în Asistență Socială — în același an a fost numită Director Național de Program pentru CERI Moldova. Cinci ani mai târziu, căutarea unor soluții eficiente pentru copiii, tinerii și familiile aflate în situații de risc a condus-o la Școala de Asistență Socială a UT Austin, unde și-a luat doctoratul în 2016.
De ce CERI?
Connie a trăit prin Perestroyka și prăbușirea Imperiului Sovietic și a învățat de la început cum sărăcia și tulburările pot afecta negativ copilăria. De atunci, experiențele și credința ei în Dumnezeu i-au alimentat chemarea, determinând-o să-și dedice viața protejării copiilor.
În culise:
Connie adoră să facă plimbări în natură cu soțul și cele două fiice și este cunoscută pentru capacitatea ei stranie de a aplica un proverb tradițional românesc în orice situație dată. Ea atribuie sentimentul ei de încredere și de a rezolva la obiceiurile de rugăciune și jogging.
Ce înseamnă protejarea copilăriei:
"Asigurați-vă că fiecare copil se simte iubit și protejat."
Memoria preferată a copilăriei:
"Zâmbetul mamei mele și îmbrățișările calde și iubitoare."
"Familia vindecă copiii de efectele traumei lor. Dragostea unei familii este cu adevărat schimbătoare de viață. "
- CONNIE BELCIUG